Ally's Sweet and Savory Eats: Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115

Saturday, January 14, 2017

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115

Y'all have been begging, pleading, shouting at me that you needed another meal plan.
Well, here it is!  These dinners are delicious, start planning!

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Meal planning.  You either love it or hate it.  Or hate doing it, but love it once it's done.  You get my drift.  I'm a bit of the ladder.  Yes, it requires me to sit down and focus for 30 minutes, usually with all three kids running amok, but I am over the moon once it'd done.

Thankfully I have a food blog I trust {ahem, my own}, so it's easy for me to hop on, scan around and pick out what I'm craving.  For my readers I enjoy developing these so you can do the same with my recipes.

My meal planning posts have been some of my most popular and it's been quite awhile since I last produced on.  And frankly you guys told me that so I got to work!  This plan features enough dinners for two weeks.  It will feed a family of 5 easily, maybe more, there is a wide variety {Italian, Mexican, American, etc} and it all comes in at $111.41.

Not too shabby.

Please note I purchased all of my ingredients at my local ALDI store here in eastern Iowa. Prices will vary.  But generally, if you shop at an ALDI, your total should be close to mine.  And if you choose to shop at your favorite store, just note prices will be a bit higher, as ALDI is notoriously known for their very low prices.  But even if your total is a bit higher, guess what?  You'll still received a great 10 dinner meal plan.  And be resourceful. Eat up those leftovers for lunch the next day.  It saves money!

PLUS.  You will have extras to use on whatever you want.  Extra ketchup, extra carrots, extra corn flakes.  You get the picture.

So, here we go.  I have listed the ingredients for each meal.  If the ingredient has already been purchased for a previous meal it will be noted.  The recipe title and photo are both linked back to my original recipe.

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Dorito Burrito Bake - 1 pkg. crescent rolls $1.49, bag of Doritos $1.09, 1 lb. ground beef $6.73, sour cream $1.19, jar of salsa $1.99, block of Colby cheese $1.89, head of lettuce 89 cents.
Total - $15.27

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Buttermilk Ranch Cornflake Chicken - 3lb. bag of frozen chicken breasts $5.99, carton of buttermilk $1.29, bottle of ranch dressing $1.29, box of cornflake cereal $2.29, garlic powder {already purchased}, Italian seasoning 99 cents.
Total - $11.85

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Sausage and Potato Sheet Pan Dinner - ring of kielbasa $2.69, fresh green beans $2.99, 4 baking potatoes {already purchased}, garlic {already purchased}, butter {already purchased}.
Total = $5.68

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Garlic Knot Pizza Casserole - canned biscuits 99 cents, butter $2.68, Parmesan cheese {already purchased}, garlic powder 99 cents, onion powder 99 cents, Italian seasoning {already purchased}, marinara sauce $1.89, block of mozzarella cheese $1.89, 1 lb. ground sausage $1.99, pepperoni slices {already purchased}.
Total = $11.42

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Sheet Pan Pineapple Chicken Fajitas - 3 lb. bag of frozen chicken breasts $5.99, mini sweet peppers $2.49, onion {already purchased}, canned chili peppers in adobo sauce $1.69, canned pineapple chunks 99 cents, chili powder 99 cents, cumin 99 cents, onion powder {already purchased}, garlic powder {already purchased}
Total = $13.14

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Creamy Garlic Spinach Ricotta Pizza - pizza crust $2.99, ricotta cheese $1.69, head of garlic 89 cents, Parmesan cheese $1.99, block of mozzarella cheese $1.89, bag of fresh spinach $1.99
Total = $11.44

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Sloppy Joe Tator Tot Casserole - 1 lb. ground beef $6.73, bottle of ketchup $1.19, bottle of mustard 59 cents, bottle of barbecue sauce $1.69, can of tomato sauce 55 cents, white vinegar 79 cents, onions $1.69, garlic powder {already purchased}, bag of tator tots $1.65
Total = $14.88

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Chicken Noodle Chowder - chicken breasts {already purchased}, celery $1.29, carrots 49 cents, onion {already purchased}, bag of potatoes $1.89, package of egg noodles $1.99, chicken stock $1.39, butter {already purchased}, flour $1.29, Colby cheese $1.89, parsley 99 cents.
Total = $10.23

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Salsa Verde Chicken Tortilla Casserole - chicken breasts {already purchased}, sour cream $1.19, salsa verde $1.19, corn tortillas $1.69, cilantro 99 cents, block of Monterey Jack cheese $1.89.
Total = $6.95

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

Pepperoni Pizza Lasagna Roll-Ups - lasagna noodles $1.19, pepperoni slices $2.19, cottage cheese $1.50, Parmesan cheese {already purchased}, garlic powder, onion powder, parsley {all already purchased}, 2 jars of spaghetti sauce $1.89/ea., block of mozzarella cheese $1.89.
Total = $10.55

GRAND TOTAL = $111.41

Your family will never eat better!  Prep as much as you can the night before, or even the Sunday prior to get a head start.  It may seem like a lot of work, but trust me when I say it's worth it.  

Share this meal plan with your friends and family and let me know what you think!

Meal Plan: 2 Weeks, 5 Mouths, All for Under $115...a superb plan for a hungry family!  Plenty of leftovers for lunches and extras that will stock your fridge and pantry. (sweetandsavoryfood.com)

No comments:

Post a Comment